Мотоцикли

Honda Dominator добива наследник

Пред 23 години Honda престана да го произведува NX 650 Dominator, дали оваа легенда ќе добие свој наследник?

Ако судиме според фактот кој наведува дека Honda неодмана регистрирале патент за да го заштитат името NX 500 тогаш може само да претпоставиме дека во својот план имаат нов т.н. дуал спорт мотор кој ќе биде наследник на Dominator. 

Според информации кои ги пренесува Motorrad, Honda ја регистрирала кратенката NX во мај оваа година и се очекува во 2023 да понуди на пазарот нова изведба на база на својот 500 агрегат. Односно агрегатот е оној со зафатнина од 471cc кој веќе се користи во CB500X и се очекува да биде искористен и во CL 500. 

Се останато покрај зафатнината на моторот е само шпекулација. Медиумите погодуваат дали ќе има 19 или 21 инчно тркало напред. Ако се земе предвид дека CB500X има 19-ка напред тогаш за очекување е оваа изведба да биде повеќе насочена кон неасфалтираните патишта и напред да има 21 инчно тркало. 

Во најавите се вадат податоци за истириските успеси на Honda со мотори кои се блиску до овој но никој не бил ист... па така шпекулациите и опциите ќе ги оставиме за некоја следна прилика кога ќе има официјални инфорамации. Засега останува само да имаме предвид дека догодина Honda може да има нов доминатор кој ќе се обиде, нели според името, да издоминира во сегменотот. 

Би можело да ве интересира

Над 100.000 гледачи на денот на трката, уживаа во надмудрувањата во сите 3 класи.

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

  • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

  • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

  • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

  • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.